Spotkanie Rotary Club Białystok

2016-02-01
Prezes Zarządu Fundacji Autyzm Polska - Anna Domańska uczestniczyła w poniedziałkowym (01.02.2016r.) spotkaniu Rotary Club Białystok. Można więc uznać, iż Fundacja nawiązała współpracę z Rotary Club w zakresie niesienia pomocy osobom ze spektrum autyzmu i ich rodzinom. 
 

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej:

Służyć innym ponad własną korzyść - to credo wszystkich klubów Rotary na całym świecie, których geneza sięga 1905 roku. I w Białymstoku zawiązuje się oddział tej prestiżowej organizacji dobroczynnej. 

Spotykają się w każdy poniedziałkowy wieczór. Rozmawiają o biznesie, życiu, ale przede wszystkim dyskutują nad sposobami i adresatami wsparcia, którym chcą obejmować potrzebujących. Białostocki oddział dobroczynnego klubu Rotary zrzesza przedsiębiorców, przedstawicieli wolnych zawodów, intelektualistów. W tej chwili w spotkaniach uczestniczy około 10 osób. Do zarejestrowania samodzielnego klubu potrzeba jednak 20-25 stałych członków.

- Do tego czasu będziemy funkcjonowali jako oddział jednego z największych klubów w Polsce - z Łodzi. Rotarianinem można jednak zostać wyłącznie z polecenia innego klubowicza. To świeża inicjatywa, która zrodziła się zaledwie kilka miesięcy temu z potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy innym - mówi Krzysztof Kosmowski, jeden z pomysłodawców stworzenia oddziału tej międzynarodowej organizacji, właściciel firmy Prestige Męski i wiceprezes Podlaskiego Związku Pracodawców.

Platforma do niesienia pomocy

Inny z założycieli Rotary Białystok, również przedsiębiorca, Andrzej Kuźmicki, prezes bieliźniarskiej spółki Gaia, zaznacza, że od dawna wspierał różne przedsięwzięcia pro bono, ale choć czynił to systematycznie, to jednak bez konkretnego planu. Wciąż więc poszukiwał form i możliwości zaangażowania w działalność dobroczynną i - jak zapewnia - znalazł ją właśnie w Rotary. Podkreśla, że wynika to ze szczerej chęci i zwyczajnej wewnętrznej potrzeby niesienia pomocy tym, którzy tego wsparcia naprawdę potrzebują.

- Po prostu wierzę, że dobre uczynki do nas wracają. Może to wyświechtane stwierdzenie, ale warto pomagać. Człowiek odczuwa większą satysfakcję, dając, niż biorąc - dodaje.

- Chcemy stworzyć platformę porozumienia dla wpływowych ludzi, którzy będą inicjować i wspierać pozytywne zmiany w naszym najbliższym otoczeniu - podkreśla z kolei Marek Wasiuk, właściciel firmy doradczej Domago.

Poza działalnością dobroczynną Rotary oferuje swoim członkom wiele możliwościrozwoju osobistego oraz profesjonalnego, nawiązania kontaktów w kraju oraz za granicą, rozwoju umiejętności przywódczych dla młodych osób oraz programy wymiany dla młodzieży. Jest wiele rodzajów aktywności, poprzez które można włączyć się i wspierać tę szczytną ideę.

Pomoc chorym z zespołem Aspergera

Białostocki oddział jest dopiero w fazie formowania, ale jego członkowie już przygotowują się do pierwszego wspólnego działania. Planują wsparcie unikatowego programu ułatwiającego start zawodowy dla osób dotkniętych jedną z odmian autyzmu - zespołem Aspergera - realizowanego przez Fundację SocLab we współpracy z Krajowym Towarzystwem Autyzmu. 

Dodać trzeba, że Rotary nie jest przedsięwzięciem biznesowym, ale wyłącznie dobroczynnym. To międzynarodowe stowarzyszenie przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata, które świadczy pomoc humanitarną, promuje wysokie normy etyczne w każdym zawodzie i pomaga budować dobrą wolę i pokój na świecie. Skupia osoby gotowe do dzielenia się częścią swoich zasobów. Rotary powstało w 1905 roku w Chicago. Obecnie na całym świecie działają 32 tysiące klubów w 200 krajach, zrzeszających łącznie 1,2 mln osób. W Polsce są już 73 oddziały tej organizacji, białostocki może więc być 74.

Jednym z najgłośniejszych projektów dobroczynnych Rotary International była zainicjowana w 1985 roku ogólnoświatowa akcja szczepienia wszystkich dzieciprzeciwko chorobie Heinego-Medina. W wyniku bliskiej współpracy z rządami wielu państw oraz przy wsparciu tysięcy wolontariuszy zorganizowano szczepienia ponad miliarda dzieci.

Więcej informacji o celach działania Rotary Club Białystok w Gazecie Wyborczej Kliknij